February 07, 2012
Congrats to all the talented people who continue to make theatre in this town

The 2011 Fleur du Cap Nominees have been announced! Congrats to everyone who made great theatre over the past year. Thank you to Fleur du Cap and Distell for supporting Cape Town Theatre.

I don’t know how the judges make these decisions, it must be agonising. So many talented people do get left out and there is always contraversy. I think anyone making theatre in South Africa in these challenging financial times deserves an award and a big bottle of wine!

I am delighted to have been able to capture so many of these productions. The awards will be announced on the 18th March 2012.

1. BEST PERFORMANCE BY A LEAD ACTOR IN A PLAY
Antony Sher for Broken Glass as Phillip Gellburg
Carel Nel for Die Rebellie van Lafras Verwey as Lafras Verwey
Dawid Minnaar for Purgatorio as A man
Khayalethu Anthony for Solomon & Marion as Solomon Xaba

Anthony Sher & Susan Danford

Carel Nel in Die Rebellie van Lafras Verwey

Dawid Minnaar in Purgatorio

Khayalethu Anthony in Solomon & Marion

2. BEST PERFORMANCE BY A LEAD ACTRESS IN A PLAY
Antoinette Kellerman for Klaasvakie as Julienne
Janet Suzman for Solomon & Marion as Marion Banning
Susan Danford for Broken Glass as Sylvia Gellburg
Wilna Snyman for Klaasvakie as Albertine

3. BEST PERFORMACE BY A SUPPORTING ACTOR IN A PLAY

Andrew Laubscher for Lovborg’s Women as Various
David Dennis for The Tragedy of Richard III as Edward IV and others
Jeroen Kranenburg for After Cardenio as Town Crier/Don Quixote
Owen Sejake for Die Kaptein se Tier as Donkieman

Andrew Laubsher in Lovborg’s Women

Owen Sejake in Die Kaptein se Tier

4. BEST PERFORMANCE BY A SUPPORTING ACTRESS IN A PLAY

Anthea Thompson for Broken Glass as Margaret Hyman
Louise St Claire for The History Boys as Mrs Lintott
Nicole Holm for Klaasvakie as Verpleegster
Tinarie van Wyk Loots for A Midsummer Night’s Dream as Titania

Anthea Thompson in Broken Glass

Tinarie van Wyk Loots in A Midsummer Night’s Dream

5. BEST PERFORMANCE BY A LEAD ACTOR IN A MUSICAL OR MUSICAL THEATRE MUSIEKTEATER
Cito for Jesus Christ Superstar as Jesus
Eben Genis for Die kortstondige raklewe van Anastasia W as Daan
Jonathan Roxmouth for Phantom of the Opera as The Phantom
Marc Lottering for Some like it Vrot as Smiley

Marc Lottering as Shmiley

6.BEST PERFORMANCE BY A LEAD ACTRESS IN A MUSICAL OR MUSICAL THEATRE
Magdalene Minnaar for The Phantom of the Opera as Christine
Nadine for Jesus Christ Superstar as Mary Magdalene
Nicole Holm for Die Kortstondige Raklewe van Anastasia Was Sus
Robin Botha for The Phantom of the Opera as Christine

7. BEST PERFORMANCE BY A SUPPORTING ACTOR IN A MUSICAL OR MUSICAL THEATRE
Abduraghman Adams for Some Like It Vrot as Big Bucks
Anthony Downing for Phantom Of the Opera as Raoul
Jason Ralph for The Phantom of the Opera as Monsieur André
Jonathan Roxmouth for Jesus Christ Superstar as Judas Iscariot

Abduraghman Adams in Some Like it Vrot

8. BEST PERFORMANCE BY A SUPPORTING ACTRESS IN A MUSICAL OR MUSICAL THEATRE

Angela Killian for Phantom of the Opera as Madame Giry
Hanlee Louw for Phantom of the Opera as Carlotta / Mme Firmin
Kate Normington for Love Loss and What I Wore as Various
Pauline du Plessis for Phantom of the Operaas Carlotta / Mme Firmin

9. BEST PERFORMANCE IN A REVUE, CABARET AND OR SOLO PERFORMANCE
Anthea Thompson for Seashells as Ella
Jonathan Roxmouth for Hats Off! as the Lead
Pieter-Dirk Uys for Desperate First Ladies as Various
Nicola Hanekom for Hol as Liesbet

10. MOST PROMISING STUDENT AWARD
Brian Robson from the University of Stellenbosch
Greta Pietersen from the University of Stellenbosch
Ludwig Binge from the University of Stellenbosch
Nini Conradie from the University of Stellenbosch

11. BEST DIRECTOR
Albert Maritz for Die Rebellie van Lafras Verwey
Clare Stopford for Purgatorio
Lara Foot for Solomon & Marion
Marthinus Basson for Klaasvakie

12. BEST LIGHTING DESIGN
Fred Abrahamse for The Tragedy of Richard III
Mannie Manim for Solomon & Marion
Mannie Manim for Ouroboros
Patrick Curtis for Purgatorio

Lighting by Patrick Curtis

13. BEST SET AND OR PROPS DESIGN
Fred Abrahamse The Tragedy of Richard III
Patrick Curtis Solomon & Marion
Saul Radomsky Some like it Vrot
Saul Radomsky The Bird Watchers

Set Design by Patrick Curtis

Set Design by Saul Radomsky

Set Design by Saul Radomsky

14. BEST COSTUME AND OR MASK DESIGN
Craig Leo for Some like it Vrot
Marcel Meyer for The Tragedy of Richard III
Marthinus Basson for Die Kortstondige Raklewe van Anastasia W
Tinarie van Wyk Loots for A Midsummer Night’s Dream

Costume Design by Craig Leo

Costume Design by Tinarie van Wyk Loots

15. BEST SOUND DESIGN AND OR ORIGINAL SCORE

Charl-Johan Lingenfelder for The Tragedy of Richard III
Daniel Eppel for Ouroboros
James Webb for The Bird Watchers
Mr Cat and the Jackal & Braam du Toit for Die Kortstondige Raklewe van Anastasia W

16. BEST PUPPETRY DESIGN
Dicky Longhurst for The Taming of the Shrew
Gavin Younge for After Cardenio
Hilette Stapelberg / Izelle Grobler for The Tragedy of Richard III
Janni Younge for Ouroboros

Puppet Design by Janni Younge

17. BEST NEW SOUTH AFRICAN PLAY
Burnt by Ian Bruce
Hol by Nicola Hanekom
Die Kortstondige Raklewe van Anastasia W by Marlene van Niekerk
Solomon & Marion by Lara Foot

No comments
COMMENT